דיקור סיני לכאבים

painכאבים בדרך כלל מתחלקים לשני סוגים: אקוטיים, וכרוניים. טיפול בדיקור יכול להיות מועיל מאד לשני הסוגים, אך מטרות הטיפול הן שונות, וכדאי למטופלים להבין את ההבדל.

כאב אקוטי הוא הסוג הפשוט יותר. כאב אקוטי קורה למשל כאשר נוקעים את הקרסול. מערכת העצבים שולחת מסר למוח שמשהו לא בסדר, וצריך להפסיק את הפעילות שגורמת לקרסול לכאוב. כאב אקוטי הוא כמו אזעקה תקינה, שמתריעה לנו להפסיק לדרוך על הרגל כדי לאפשר לרגל להירפא.

מסיבות שאף אחד לא הבין לגמרי, הדיקור עוזר מאד לתהליך הריפוי – הוא מפחית דלקת ונפיחות, מקל על הכאב ומזרז את ההחלמה. באופן כללי, לכאב אקוטי אנו ממליצים טיפולים תכופים (2-3 בשבוע) על פני טווח קצר יחסית (כשבועיים).

תת-קטגוריה של הכאב האקוטי הוא כאב שקשור לעבודה או תוצאה של שימוש-יתר. אנו מטפלים במאות מטופלים עם כאב מהסוג הזה: גננות עם כאבי גב, אנשי אחזקה עם בעיות מפרקים, סטודנטים עם כאבים במפרק היד, מנהלות לישכה עם כאבי ראש, ועוד. אם כל האנשים האלה יפסיקו את עבודתם, יעברו לתאילנד וישכבו על החוף כל היום, הם לא יצטרכו דיקור סיני. גופם יתקן את עצמו בקלות. אבל מכיוון שהם לא יכולים להפסיק את עבודתם ולשכב על החוף כל היום, הדיקור עוזר להם לשמר את הגוף כדי להמשיך ולעסוק בעבודתם הפיזית. סוג זה של כאב דורש בד"כ טיפול מתמשך לפחות כל עוד הם ממשיכים לעבוד בעבודתם.

כאב כרוני זה סיפור אחר לגמרי – למעשה זהו מצב נוירולוגי נפרד – והוא הרבה יותר מסובך. למרות שכ- 30% מהאנשים סובלים מכאב כרוני, פעמים רבות הוא אינו מובן ולא מטופל כהלכה. חוקרים אחדים מתארים את זה כמחלה בפני עצמה, תופעה שבה מסיבה כלשהי האזעקה של הגוף לא פועלת כראוי.

כאב כרוני הוא כמו אזעקה שהתקלקלה, שנמצאת כל הזמן במצב פעיל. פעמים רבות אין אבחנה שתסביר בדיוק למה כואב למטופל, מה שגורם לתסכול לא מבוטל נוכח הסבל העצום שלהם, ובעוד שהרופאים טוענים ש"הכל בסדר". במקרים קיצוניים רופאים יאשימו את המטופל שהכל בראש שלו, שהוא היפוכונדר או אפילו ממציא את הסיפור. בכל מקרה חשוב מאד למטופלים שסובלים מכאב כרוני לראות מומחה לכאב לפחות פעם אחת, כדי לערוך בדיקה מקיפה. בדיקה כזו יכולה לתת למטופל הרבה מידע.

כאב כרוני הוא מצב שיכול להיות קשה מאד לטיפול. לעיתים נדירות קיימת תרופת קסם או פתרון יחיד. רב המטופלים שמצליחים לטפל בעצמם ניגשים לתהליך כמו בהרכבת פאזל, שבו כל חלק תורם את חלקו לאיכות חיים טובה בהרבה, אך אין חלק שמהווה "תשובה" בפני עצמה.

דיקור סיני יכול להוות חלק משמעותי בפאזל הזה, כמו גם התעמלות, מדיטציה, מסאג', יוגה, ייעוץ וכו'. המטרה של הטיפול בכאב כרוני אינה לסלק את הכאב לחלוטין – דבר לא כ"כ מציאותי עבור מרבית המטופלים – אלא לתמוך באיכות החיים הגבוהה ביותר שאפשר. באנגלית זה נקרא: “Pain Management”.

אחד היתרונות בטיפול בדיקור לכאב כרוני הוא שהמדקר לא חייב לאבחן את הכאב כדי להתחיל לטפל בו. מה שאנחנו צריכים לדעת בעיקר הוא מיקום הכאב ועוצמתו. בנוסף, בעוד שהדיקור יעיל בהפחתת הכאב, לעיתים גם אם הוא לא עושה את זה, הוא עדיין משפר את איכות חייו של המטופל. הדיקור מפחית מתח וסטרס, משפר את השינה, מרים ומייצב את מצב הרוח ומשפר את האנרגיה. כל "תופעות הלוואי" האלה יכולים לעזור מאד למי שמחפש פתרון רב כיווני לבעיה שלו. לכן אנו ממליצים מאד על דיקור סיני להתמודדות עם כאבים מכל סוג.

בכאבים אקוטיים מידיים – אנו ממליצים על הגעה לטיפול 3 פעמים בשבוע במשך השבועיים הראשונים, ולבצע הערכה של ההחלמה בסיומם.

בכאבים אקוטיים כתוצאה משימוש יתר – אנו ממליצים על הגעה של פעם עד שלוש פעמים בשבוע (תלוי בעוצמת הכאב) למשך 8 טיפולים כדי להעריך את התגובה לטיפול ולראות כיצד מפחיתים את התדירות בהמשך. כל עוד שימוש היתר ו/או סגנון החיים הוא הגורם, הגעה לקליניקה פעם בשבוע כנראה תהיה מחויבת המציאות, כמו להגיע לחדר כושר או לשיעורי יוגה.

בכאבים כרוניים – אנו ממליצים על הגעה לקליניקה למשך 8 טיפולים בתדירות הכי גבוהה שאפשר, כדי שנוכל להעריך בסיומם את ההשפעה של הדיקור וכיצד לתכנן יחדיו לוח זמנים לשימור ותחזוקה. לאחר 8-12 טיפולים, המטופל אמור לדעת אם הדיקור עושה לו טוב או לא, לא רק בטיפול בכאב אלא גם בתחומים אחרים.

כאבים כרוניים (וגם אקוטיים במקרים מסוימים) יכולים להוות מעמסה כלכלית, אם הדבר פוגע בכושר העבודה. בנוסף, לכאב הכרוני מתלווה ממד של בדידות, דבר שלעצמו יכול להחריף את הסבל. דיקור סיני קהילתי הוא אופציה טובה למטופלים אלה, הן מהבחינה הכלכלית והן מבחינת הבדידות… אנו מעודדים אתכם ליצור עמנו קשר אם אתם סובלים מאחד מסוגי הכאב הנ"ל.